Küçük İşletmeler İçin SEO

Küçük İşletmeler İçin SEO

Küçük bir işletmeyi yönetmek, herkesin hayatında karşılaşabileceği en yaratıcı işlerden biri olabilir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) taktiklerini uygulamak ve akıllıca hamleler yapmak, pazarlamaya çok para yatırmak için fırsatınız olmadığında alternatif bir seçenek olabilir. Bazı SEO ajansları bu görevde size yardımcı olsa da tam olarak ne için ödeme yaptığınızı bilmek yararlı olabilir.

Bu makalede, Google Benim İşletmem profilinizdeki bilgileri nasıl optimize edebileceğinizi, günlük müşterilerinizi olumlu yönde etkileyen halkla ilişkiler oluşturmak için yerel toplulukla olan ilişkinizden nasıl yararlanabileceğinizi ve içeriğin anlamlı bağlantılar kurmanıza nasıl yardımcı olabileceğini inceleyeceğiz.

Google Benim İşletmem Profilini Optimize Etmek

Bir zamanlar arama motoru sonuç sayfalarında yalnızca listede olan şey, artık Google aramalarını yaptığınız sürece müşterilere dönüştürmenize yardımcı olabilecek bilgi açısından zengin bir kart haline geldi. Bu kartta işletmenizin telefon numarası, adresi ve çalışma saatleri de dahil olmak üzere her türlü iletişim bilginizin bulunması size avantaj sağlayabilir.

Tüm bunlara ek olarak, Google Benim İşletmemi kullanmak, veri analizini sağlayarak müşterilerinizi daha iyi anlamanızı sağlar. Örneğin, mağazaya yol tarifi almak için Google Haritalar kullandıldığında müşterilerinizin nereden geldiğini görebilirsiniz. Bu, pazar analizini anlamak paha biçilmezdir. Böylece pazarlama ve SEO çabalarınızla doğru insanları daha iyi hedefleyebilirsiniz.

Diyelim ki küçük ama çok iyi bir yerel kahve dükkanı işletiyorsunuz. Şehirdeki en iyi kahveyi siz yapıyorsunuz. Fakat insanlar sizin kahvenizin bu kadar iyi ve kaliteli olduğunu nasıl öğrenecekler ?

Müşterilerden Geri Bildirim Bırakmasını İstemek

Geri bildirim bırakılmasına aile üyeleri ve arkadaşlarınız ile başlayın. Mesele şu ki insanlar, daha önce başka birisinin yapmış olduğu olumlu bir geri bildirimi gördüklerinde kendileri de olumlu bir geri bildirim yapmak isteyeceklerdir. Ayrıca olumsuz bir geri bildiriminiz varsa, o geri bildirime kafa kafaya cevap verdiğinizden emin olun. Birinin bu deneyimden zevk almadığını söylemesinde kötü bir şey yok. Neler olduğunu önemsediğinizi gösterin ve geri bildirimlere yanıt vererek sorunu çözüp çözemeyeceğinizi görün.

Anahtar Kelimeler İle İçerik Oluşturmaya Çalışmak

İçerik oluşturmak için para vermek korkutucu bir olaydır. Para vermek korkutucu gelse de gerçek şu ki 2020 yılında yüksek kaliteli içerik oluşturmak için para vermenize gerek yoktur. Sizin ihtiyacınız olan tek şey bir web sitesi ve bir dizüstü bilgisayardır. Ayrıca video içeriği oluşturmak için telefonunuzdan video çekebilirsiniz.

Yukarıda vermiş olduğum örnekteki kahve dükkanına geri dönelim. Peki yerel bir kahve dükkanı için hangi içeriği oluşturmamız gerekir ? Aslında bunun cevabı çok kolay. Örnek verecek olursam “farklı kahve türleri nasıl yapılır” veya “kahve nasıl yapılır” gibi benzer içerikler oluşturabilirsiniz. Bunlar yeni müşteriler getirmeyecek olsa bile çevrimiçi kahve satmaya ve işletmeniz için ekstra bir satış kanalı geliştirmeye çalışmak için mükemmel bir fırsat  olacaktır. Ayrıca daha da zenginleştirmek için “Google Benim İşletmem” listenizdeki anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Yerel Müşterilerinizle Etkileşimde Bulunmak

Yerel işletmeleriniz yerel topluluklar nedeniyle gelişirler. Müşterilerinizin çoğu tekrardan sizi ziyaret edeceği için onlarla ilişkiler kurmaya başlayacaksınız. Şimdi, şehrinizdeki küçük kahve dükkanınızın marka bilinirliğini yaratmaya başlamak ve mutlaka mahallenizden olmayan müşterileri almak istediğinizde, yerel topluluğunuzu olumlu bir şekilde etkilemenin yollarını aramaya başlamalısınız.

İster bağışçılara destek olun, ister hayırsever etkinlikler düzenleyin. Hatta yerel temizlik yapın. Müşterilerinizin hayatlarını iyileştirmeye yatırım yapmak, işinizi ve markanızı tanıtmak için uzun bir yol kat eder. Bu, müşterilerin geri dönüşünü garanti etmenin, gelişen bir müşteri tabanının tadını çıkarmanın ve yerel ağızdan ağıza ücretsiz reklamlarla vızıltı yaratmanın kesin bir yoludur.

Daha fazla SEO ile ilgili içerikler için ardacar.com/seo/ bağlantısına tıklayarak içeriklere ulaşabilirsiniz.
Başa dön tuşu
Sultan Security