Reduce DNS Lookups Çözümü

Reduce DNS Lookups Nedir

DNS, hangi etki alanı adının hangi IP adresine eşleştiğine ilişkin kayıtları tutan Etki Alanı Adı Sistemi anlamına gelir. Daha spesifik olarak, bir Reduce DNS Lookups, alan adının ait olduğu IP’yi bulma işlemidir. Bu sistem alan adının istenen bilgileri depolayan sunucu ile iletişim kurmaya devam ederken olduğu gibi kullanıcı dostu etki alanlarını kullanmamıza izin verir.

Reduce DNS Lookups yapma işlemi tarayıcının sorumluluğundadır. Tarayıcı, bir web sayfasına eriştikten sonra, Reduce DNS Lookups gerektiren tüm kaynakları bulur ve herhangi bir şey indirmeden önce aramanın tamamlanmasını beklemesi gerekir. YSlow’a göre, Reduce DNS Lookups tamamlanması ortalama 20-120 milisaniye sürüyor.

Reduce DNS Lookups Neden Önemlidir

Hızlı yüklenen bir web sitesine sahip olmak yalnızca daha iyi bir ziyaretçi deneyimi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda SEO sıralamanızı da etkileyebilir.

Sayfa yükleme süresi, web sitesi ziyaretçilerini tutmada ve hemen çıkma oranlarını düşürmede önemli bir rol oynar. Bunun nedeni, kullanıcıların %53’ünün, 3 saniyeden uzun bir süre yüklenmesi durumunda bir web sitesini terk etmesidir.

Bir Google araştırmasına göre, ziyaretçilerin yaklaşık %45’inin kötü bir deneyimle karşılaştıklarında aynı web sitesini asla tekrar ziyaret etmedikleri bildiriliyor.

Google ayrıca sayfa hızını sıralama faktörü olarak kullanır. Daha düşük sayfa hızları, web tarayıcısını ve endekslemeyi daha da etkileyebilir. Bu nedenle, hızlı yüklenen bir web sitesine sahip olmak, web yöneticilerinin internette başarılı olması için önemli olmanın ötesindedir.

Reduce DNS Lookups Çözümü

Geriye kalan tek şey, web sitenizin performansının arttırabilmesi için Reduce DNS Lookups azaltmaktır. Şimdi bunlara adım adım bakalım.

Hızlı bir DNS Sağlayıcı Kullanın

Reduce DNS Lookups optimize etmek için hızlı bir DNS sağlayıcısı kullanın. Bütün DNS sağlayıcıların hızları eşit değildir bu sebeble karar vermeden önce DNS sağlayacıların araştırmasını yapın ve mevcut DNS sağlayıcınızdan daha iyi performansı olan sağlayıcıya geçin.

Keep-Alive Etkinleştirmek

Keep-Alive’ı web sitenizde etkinleştirerek Reduce DNS Lookups azaltabilirsiniz. Bu, bir sunucu ile tarayıcı arasında her zaman aktif olan bir iletişim kanalıdır ve daha fazla DNS dosyasını çok daha hızlı yüklemenize yardımcı olur.

Keep-Alive’ı Apache sunucusunda etkinleştirmek için, aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza ekleyin.

<ifModule mod_headers.c>
Header set Connection keep-alive
</ifModule>

DNS Önbelleği Alma

DNS önbelleği alma sayesinde, her sayfada gerçekleşen yüklemeler konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bunun nedeni, önbelleğe alma işlemi nedeniyle aynı dosyaların ikinci kez indirilmesine gerek olmamasıdır.

DNS önbelleğe alma, bir WordPress sitesindeki önbelleğe oldukça benzer şekilde çalışır. Bu yöntemle DNS, süresi dolana kadar bir önbellekten sunulur. Ayrıca, TTL değeri olarak bildiğimiz bir DNS önbelleğinin uzunluğunu da ayarlayabilirsiniz.

Önbellek geçerlilik süresini artırmak ve dolayısıyla Reduce DNS Lookups azaltmak için TTL değerinizi etki alanı kayıt kuruluşunuzla veya üçüncü taraf DNS sağlayıcılarınızla değiştirebilirsiniz. Bunu DNS bölge düzenleyicinizden değerleri değiştirerek yapabilirsiniz. En yaygın TTL değerleri aşağıda verilmiştir.

1800 Saniye = 30 Dakika 3600 Saniye = 1 Saat 14400 Saniye = 4 Saat 43200 Saniye = 12 Saat 86400 Saniye = 24 Saat

DNS Prefetching Optimize Etme

Reduce DNS Lookups azaltmanın bir başka yolu, ziyaretçiler siteye göz atarken arka plandaki yüklemeyi en aza indirmektir. Bu yöntem, DNS Prefetching olarak bilinir.

HTML yazılım dilinde rel etiketini link özelliğine ekleyerek belirli bir URL’ye DNS Prefetching ekleyebilirsiniz. WordPress kullanıyorsanız, sitenizin başlığına aşağıdaki satırı ekleyebilirsiniz.

<link rel="dns-prefetch" href="//fonts.googleapis.com"> <link rel="dns-prefetch" href="//www.google-analytics.com">

JavaScript Ayrıştırmasını Ertelemek

Bu yöntem, JavaScript’i yüklemeden önce tüm web sitesi içeriğini tam olarak yüklemenizi sağlar, bu da Reduce DNS Lookups hemen çağrılmayacağı anlamına gelir. Bu, web sitesi yükleme süresini hızlandırabilir ve karşılığında daha iyi bir ziyaretçi deneyimi sunabilir.

Bu konuda daha fazla makaleye göz atmak isterseniz ardacar.com/web-site-optimizasyonu/ bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Başa dön tuşu