SEO Dostu İçerik Nasıl Yazılır

SEO Dostu İçerik Nasıl Yazılır

Öncelikle SEO dostu içeriğin ne olduğunu netleştirelim. Kısaca arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve kolayca arama sonuçlarının ilk sayfasında açılacak şekilde optimize edilen içerik türü olarak açıklanır.

Bu tür içerikler yüksek kalitede olmalıdır, yani güvenilir kaynaklardan ilgili bilgiler içermelidir. Bununla birlikte, bu kadar zengin içerik yazmak için daha geniş bir gereksinim yelpazesi vardır.

Çevrimiçi Yazarlar Derecelendirmesi ve Yazma Görüşleri gibi sizin için yazan web siteleri bulabilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu durumda, zamandan kazanmak ve doğru gramer ve yazım konusunda emin olmak için profesyonel yazarlarla çalışmak daha iyidir. Dahası, profesyonel bir yazar, çalışmalarının iyi araştırılmasını ve arama için optimize edilmesini sağlayan tüm kurallara göre yazılmasını sağlayacaktır. Çevrimiçi bir yazma hizmetini kullanmaya karar vermeden önce, kullanıcılardan gelen geri bildirimleri gözden geçirmek önemlidir. Alternatif olarak, elinizi kopyayı, makaleleri, blogları ve web içeriğini kendiniz yazmayı deneyebilirsiniz. SEO dostu içerik yazmayı başarmak istiyorsanız, işte size başarılı olmanıza yardımcı olacak birkaç öneri. 

SEO İçin Optimize Edilmiş Alt Başlıklara Sahip Yapı

Metninizi başlıklar ve alt başlıklarla süsleyin. Bilgilerinizi sistemleştirin, böylece ziyaretçiniz tarafından okunması ve anlaşılması kolaylaşır. SEO arama analitik botları başlıklarınızı tanır ve içeriğin uygun olup olmadığını ve arama sorgusuyla ilgili olup olmadığını belirleyebilir. Başlığınızdaki veya alt başlığınızdaki kelimeler ne kadar etkin olursa, arama motoru sonuç sayfalarının (SERP’ler) en üstündeki içerik sıralamanızın şansınız o kadar yüksek olur.

Grafikler, çizelgeler, zihin haritaları, diyagramlar ve benzerlerini ekleyerek içeriğinizi görselleştirin. Görüntüler, güncel haberler ve videolar gibi dikey içerikler okuyucunuzun dikkatini çeker. İçeriğiniz şematize edilmiş ve alakalı olduğundan, insanların web sitenizde daha uzun süre kalma olasılığı daha yüksektir. Sonuçta bir resim 1000 kelimeye bedeldir.

SEO Anahtar Kelimelerden Yararlanmak

İlk bakışta, ne kadar çok anahtar kelime kullanırsanız, yazınız o kadar optimize edilmiş gibi görünebilir. Ancak, içeriğiniz anahtar kelimelerle doldurulduğunda okunamaz ve hantal hale gelir ve Google bu etkinliği tanıyacak ve sizi cezalandıracaktır. Anahtar kelimeleriniz, mantıksal bir uzantı gibi, kopyanıza doğal bir şekilde sığmalı ve arama sistemleri için tanınabilir kalmalıdır.

Makalenin Uzunluğu

Ne çok kısa ne de çok uzun olsun, ancak 300 kelimenin yeterince iyi olduğu günler geride kaldı. Artık arama motorları, üstün bilgi kalitesine sahip daha uzun biçimli içeriği tercih ediyor. Ancak, çok uzun bir makale (2.500 kelimeden fazla) gibiler Google tarafından olumsuz olarak derecelendiriliyor. Bu yüzden en uygun uzunluk 500 ve 1.500 arası kelimedir. Bu uzunluk size gerekli olduğunu düşündüğünüz tüm bilgileri kapsama alanı ve özgürlüğü verir ve okuyucularınızı sıkmaz.

Makalenin Okunabilirlik Durumu

Karmaşık kelimeler ve cümleler kullanmamak daha iyidir. Basitlik anahtardır. Okunabilirlik, metninizi yapılandırma şeklinize, kolayca akan ve okunması kolay bir stile ve tona sahip kopya oluşturma becerinize bağlıdır.

Okunabilirlik ayrıca anahtar kelime kullanımınıza ve anahtar kelimelerinizi kopyanızla ne kadar iyi iç içe geçirdiğinize bağlıdır. Deneyimli bir yazar değilseniz ve okunabilirliği nasıl sağlayacağınızdan emin değilseniz, o zaman en iyi makale kontrol hizmetlerini kullanmayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Makale kontrol hizmeti olarak Hemingway App kullanabilirsiniz.
Hemingway App nedir makalemi ardacar.com/hemingway-app-nedir/ bağlantısına tıklayarak içeriğe ulaşabilirsiniz.

Makalenin Görselleri

Görüntülerden bilgi almak okumaktan daha kolaydır ve kanıtlanmış bir gerçek, birçok kullanıcı görsellere meraklıdır. Görüntüler yeterince açıksa ve içeriğinizin mesajını gösteriyorsa, okuyucunuz makaleyi tamamen atlamayı seçebilir. Yüksek kaliteli, optimize edilmiş görüntüler, içeriğinizin çekici, iyi organize edilmiş ve sofistike görünmesini sağlar. Görsellerinizi optimize ederseniz, arama motorları da onları sıralama amacıyla kullanacaktır.

Güvenilir Bilgi

Güvenilir kaynakları yalnızca kopyanızda gerçeklere, ifadelere veya istatistiklere atıfta bulunurken kullanın. Okuyucularınıza yanlış bilgi vermeyin; İnternetteki itibarınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Arama motorları yetki için bağlantılar arayacağından bazı geri bağlantılar eklediğinizden emin olun. Ayrıca, web sitenizde paylaştığınız önceki içeriğe birkaç bağlantı ekleyin. Metninizde ele aldığınız konular hakkında daha fazla fikir veren makaleler seçin.

Daha fazla SEO ile ilgili içerikler için ardacar.com/seo/ bağlantısına tıklayarak içeriklere ulaşabilirsiniz.
Başa dön tuşu
Sultan Security